Jak projet Izrael stopem

Aneb Izrael a Jordánko stopem a ve stanu

Většina mých cest vypadá asi tak,že sbalím krosnu vezmu stan a bez pořádného plánu se vydám na cestu no a Izrael tomu nebyl vy-jímkou.

A jak už to tak bývá každá cesta vás dost věcí o dané zemi naučí pokud se aspon trochu zajímaté a nejste úplný ignoratn, nebo jen turista ležící na pláži. A právě tahle země mě naučila celkem dost. A je tu práv věcí a postřehů které mi tato země přinesla a s kterými bych se s vámi pro začátek chtěla podělit

V Israeli žije 80% Židů a je to jediny židovský stát na světě, kvuli náboženskému vyznání se sem stěhují lidé z celého světa.

Část Izreale je Palestinké uzemí patřící muslimum

Je zde zavedana poviiná vojenská docházka, neplatí pro muslimské obyvatele

Řidí se tu od 16 let, aby při nástupu na vojnu byli schopni řídit armádní vůz

Izraelci vynalezli navigaci WAZE

Všude je tu pitná voda

Za městy se válí hromady plastu

Ceny so tu až trojnásobné než u nás.

Napříč celou zemí vede Israelsky trek je dlouhý 1015km


Přísná Letištní kontrola a vojáci na každém rohu

Pokud přiletíte do Izraeli určitě se připravte na důkladnou letištní kontrolu a otázky typu co budete v zemi dělat, jaké jsou vaše plány, kam odjíždíte z letiště, kde budete zůstávat a tak dále… Pokud máte v pase razítko z některé muslimské země, připravte se na hodně osobních otázek a až hodinový rozhovor. Vše však probíhá v klidu a bez nějakých problémů a do země vás pustí s jakýmkoliv razítkem. Jen vás bude hodl čekat více otázek.

Sám Izrael vám razítko do pasu nedá, vystaví vám pouze vytištěný vízový štítek. Který NEZTRÁCEJTE! Nemusíte tak řešit případné problémy s izraelským razítkem v ostatních zemích.

Není nutné ani mít zamluvený nějaký hotel, jak to v některých zemích bývá. Dost běžné je tu kempování takže stačí říct,že máte v plánu prostě jen kempovat. To samé platí třeba pro Couchsurfing , můžete říct že máte domluvené spaní u někoho v rámci této aplikace.

Povinna Vojna

Přípravte se na to že tu na každém kroku potkáté vojáka, Izraelci jsou pořád ve střehu a většina z nich má u sebe neustále zbraň. nebuď te proto překvapani pokud potkáte na ulici někoho v civilu kdo si jen tak přes rameno nese samopal. Za pár dní si na to zvyknete.

V Izraelli je pro všechny kromě muslimských obyvatelů povinna vojna, nastupuje se po dovršení 18 let.. Muži nastupují na tři roky, ženy na dva. Podle schopnosti a dovednosti vykonávají různe činnosti a k jejim schopnostem je přihlíženo, o konkrétní pozice si mohou i zažádat. Dělí se tu však na dvě velké sukupny ,,střelce,, ti jsou pořád ve zborjí a pomocné složky . Domu se vracejí každý víkend nebo jednou za měsíc.. Podle toho kde jsou umístěny .

Díky vojsku mají jedny z nejvyspělejších zbraní, technologií a lékařství.

Zbraně využívají pouze k obraně, nejsou oprávnění nihoko zabít (v žádném případě) hrozí jim za to vězení

Jak se dostat z letiště a na letiště Ovda Eilat?

Jde o nové letiště, které je otevřené teprve rok a je tu odbaveno mezi 5 až 10 lety denně. Letiště se nachází uprostřed Negevské pouště a s posledním letem se zavírá a není zde možné strávit noc. Mezi Letištěm a městem Eilat jezdí pravidelné linky navazujcí na přílet a odlet letadel. V případě odletu odjíždí autobus vždy tři hodiny před odletem. Cesta trvá cca 1 hodinu a cena je 25 NIS.

Israel a stopování

V každé zemi kterou navštívím se dopravuji převážně stopem. A tak tomu Israle nebyl výjimkou. Rozhodně se nemáte čeho bát 😉 My jinou dopravu v Israeli nepoužili. Kromě cesty z letiště. Pravidla tu platí asi jako všude, prostě najít v hodné místo a hůrá si něco stopnout. Dost častu vám tu zastaví turisté, ale není nad to se svýst s místními. Protože jak jinak by jste se svezly vojenským autem. Potkaly Yodyho který nás pozval k sobě domů a my strávily nádhernou noc v poušti s meditací. Podívali se do solné továrny s jedním se zaměstnanců a měli piknik s výhledem na mrtvé moře, Dozvěděli se jak to je s životem židů na plastinském uzemí, nebo se svezli se Camarem.

POZOR!! Na rozdíl od Evropy se tu nestopuje se vztyčným palcem, ale s nataženým ukazováčkem směrujícím k zemi!

Nakonec jsem dokonce zjistili že stopování z větších měst je tu dost běžné, takže když dorazíte na poslední zastávku za městem setkáte se tu se zátupem lidí, kteří stopují. Vypadá to asi takhle: Par lidí ukáže natáhlím prstem směrem k zemi a čeká se. Každou chvíli zastaví nějaké auto, řídič řekne kam jede a vezme ty kteří chtějí tímto směrem. Do pár minut odjíždíte… Docela jednoduché ne ? ..

Kempování

V Israeli se dá kempovat téměř všude, jen si dejte pozor v Negevské poušti ta je vojáky využíváná k vojenskému cvičení, tekže pokud někdo uvidíte ceduli nevtupovat opravdu si tam stan radši nerozdělávjete. Všude tu ale najdete spousty vychrázeným místo přímo na kempování na kterých budete mít možnost si i načerpat pitnou vodu nebo si dát sprchu a převážná z nich je zadarmo;)

Já vám sem hodím pár typu, kde jsem strávili noc my:

  • Eilat: Pláž směr k Egyptským hranicím (zde najdete pitnou vodu i sprchu,
  • nebo pláž u Jordánských hranic trošku rušnější a nachází se hned za hotelovými rezorty. Idelání pokud potřebujete ráno stihnou raní bus na letiště.
  • Ejn Bobek – pláž u mrtvého moře
  • Mitspe Ramon

Zaseknutí na Palestinksém uzemí, problém jménem ŠABAT

Šabát je pro židy čas odpočinku. Začíná v pátek se západem slunce a trvá až do sobotního západu slunce. Všichni jsem zvyklí na to že týden začíná pondělím, podle bible tomu ale tak není. Týden začíná nedělí a jak už v bibli stojí bůh pracoval seštní dní a sedmí den odpočíval, a proto šabát =den doslovného nic nedělání, který připadá právě na sobotu.

Poučení číslo jedna nesnažte se dostat někam v pátek před setměním. Pokud totiž nemáte auto. Je možné, že někde uvíznete jako my 😀 Ale právě díky téhle prekérní situaci když jsem uvízli uprostřed Palestiny v městečku Hebron. Se teď s vámi můžu se skvělou zkušeností.

Víra je tu na prvním místě a tak se tu Šabát striktně dodržuje to znamená, že obchody a většina restaurací jsou zavřeny, hromadná doprava nefunguje. Z velkoměsta se najednou stane město duchů.

My měli to štěstí v něštěstí , se nám během šabátu podařilo uvíznout uprostřed palestinského uzemí. Ve snaze dostat se stopem z Jeruzáleme do Bershavi, jsme si po cestě uděli menší zastávku s tím že si tu projdeme jedno z městeček. O tom že se blíží šabát jsem věděli, nevěděli jsem ale co to bude znamenat pro nás. A tak se stalo, že při snaze dostopovat do naší cílové stanice nám každý řidič jen oznámil, že není možné aby jsem to do šabátu stihli a nikdo nás nechtěl nikam popovéz.

Zustáli jsem tedy trčet na autobusové zastávce s dvěmi vojáky, s myšlenkou že si asi hodl postavíme stan tady. však oni nás pohlídají ne? OMYL.. Je přece šabát to znamená že vojáci to balí taky. Oba s nám snažili pomoct , vybavili nás vším jídlem co jím zbylo a snažili se nám zastihnou nějakého posledního řídiče. Záchrana přišla až v podobě rodinky, která nás pozvala k sobě domu.

A tak jsem se dostali do malé židovské komity a zažili šábát se vším všudy. A ten začínal pořádnou večeří . Během šabátu se nesmí opravdu nic to znamená žádné vaření, žádná namáhavá fyzická ativity dokonce nesmíte ani sepnout vypínač. I na to tu mají nastavené spínače jinak by si nemohli ani rozvístit. Vařit se může do setmění a tak se téměr celé páteční dopoledne naváří aby večer moha vypuknout hostina a jídlo bylo připraveno i na celou sobotu.

židovská večeře

U stolu se sejde celá rodina.

  1. zpívá se na počest uvítání šabátu
  2. modlidba , poděkování za víno (víno se rozlévá z poháru z kterého si každý malinko nalije a napije se) pak se děkuje za chleb (chléb se rozpůlí a z prostředka se vezmou dva krajíce které se nakrájí na malé kostičky a každý si vezme kousek) nakonec se pomodlí za každé své a dítě a požehná jim od nejstaršího po nejmladší (dostavájí od otce polibek na čelo)
  3. příchází čas, kdy si káždý musí dojít omýt ruce. Do hrnečku se dvěmi uchy napustíte vodu a každou si zvást polijete.
  4. čas jídla: předkrm, polévka, hlavní chod.. Pije se tu víno, voda a whisky
  5. všichni se znovu pomodlí


Během modlidby se nesmí mluvit a u stolu se pouze gestikuluje


už jste slyšeli o košér jídle?

Já osobně si pod košér jídlem představalovala různé věci, například že nesmí být nějak chemicky zpracované..NE, NE na tom vůbec nezáleží. U košer jidla se musí dodržovat dvě věci: Postup zpracování a přípravy

A pravidla servírování
To znamená, že ze stejného talíře nesmíte jíst například rybu a hovězí. Že talíř z které ho jste jedli dnes maso nesmíte použít pro servírování těstovin. Měli by jste mít tedy talíř který je určený pouze na maso,na zeleninu, nebo na mléčné výrobky. Pokud by jste na vše chtěli používat jeden, musí se umít daným způsobem a pak několik dní počkat než si na talíř na kterém jste měli v pondělí kus flákoty bude moc dát špagety.

U restaurací to pak vypadá takto. Pokud by jste chtěli košer restauraci … Jsou zde stupně jak moc košer bude, čím vyší stupeň tím více budede muset zaplatit vládě za to že jednou za měsíc přijde kontrola,a vy dostanete razítko že vámi připravované jídlo je opravdu košer..A ano košer je tu i MC Donald.

Je tu ale jedna věc která mi na tomhle všem vadí

Aby to židé měli jednoduší a nemuseli mít doma tolik různbarveného nádobí aby věděli na co je co. Všechno je tu servírované na plastových talířích, jí se tu plastovími přibory a pije z platových kelímku.. nakonec to pak dopadá tak, že i přes vyspsělost téhle zeme ze moří v plastu!!!! A poděkovat za to můžeme košér jídlu.

No a co se soboty týká, vstává se tu až kolem třetí odpolední hodiny 😀 ano vážně 😀 a opravdu se celý den nic nedělá .. ještě že v tom zimním období jsou ty dny tak krátké 😀 a šábátu byl pro nás brzy konec.


Přechod Z Izraele do Jodránka

Pro přechod hranic do Jordánksa máte dvě možnosti hraniční přechod. Jordan River Border Crossing  na severu nebo Wadi Araba Border Crossing  na jihu ve městě Eilat.

Pří opouštění země přes pozemní hraniční přechod se platí takzvané výstupní vízum 103 ILS= šakalů (600,-) Toto vízům se platí opravdu pouze pokud budete zemi opouštět přes pozemní hraniční přechod. v jiných případech se žádné vstupní ani výstupní vízum neplatí!

Izraelská kuchyně

Izraelci nemají svoji vlastní kuchyni. Nejdete tu ale pouliční jídla jako falafael- smažené kuličky z cizrnové kaše, podávané v chlebové placce pita, hranolkami a omačkou tahina (sezamová pasta)

hummus

Z masitých jídel je to kebab, šašlik a švarma,

Oblíbená jsou i sladká jídla – ořechový koláč baklava, pečivo konafa se sirupem a různými druhy ořechů, sladká rýže s mlékem, kandované kousky ovoce.

Najdete tu spousty citrusových plodů, pomeranče, melouny, fíky, datle, avokádo, jablka, jahody z

Z nápojů jsou v Izraeli nejpopulárnější čaj, káva a ovocné šťávy.Š

Typy co vidět

Trek Negevskou pouští

My jsem se vydali z již výše zmiňované pláže u Egytských hranic směrem k Red Canyonu. Mapa cesty zde.

Začátek treku.

Red Canoyn

Okruh dlouhý cca 7 km 😉 .. I když si tu většina lidi projde jen první část já určitě doporučuji projít si celý okruh 😉 Odkaz zde.

Ein Bokek  

Mrtvé moře

Nacháží se 420 metrů pod hladinou oceánu a je nejníže položené odkryté místo na zemském povrchu a když nese název moře nejedná se o moře ale o nejníže položené slané jezero na světě. 

Mrtvé moře… o tom jsem měla jakousi představu, ale tohle jsem vážně nečekala… Ani nevím jak ten pocit popsat … Prostě si to musíte zkusit…
Já si ráno jen namočila nohy a říkala si jak tohle může nadnášet, vždyť je to jak klasické more..kde je to kouzlo o kterém všichni mluví??? A pak jsem vylezla a měla pocit jak kdyby mi někdo nohy namazal olejem.

Když jsem tam pak večer hupsla celá všechno jsem pochopila a nemohla se přestat smát a v té divné vodě vydržela dvě hodiny…pořád nemužu najít slova jak bych koupel v mrtvém moři popsala, ale pokud máte možnost se vydat do Israeli nebo Jordánska a navštvít tak i mrtvé moře. NEVÁVHEJTE!
tohle místo už tu bude jen pár let ..

Hladina more klesne každý rok více než o jeden metr. A i když sem Israelci přivádějí vodu z rudého more, rychlosti s jakou z něho těží všechny minerály a jakou se odparuje už tu tenhle div světa dlouho nebude.


Soutězka s vodopádem

Ein Bokek není jen o mrtvém moři najdete tu také soutězku s vodopádem. Cesta začíná u hlavní silnice kde stojí velká cedule takže určitě nepřehlédnete, ta vás ale zaveze korytem řeky přímo pod vodopád. Pokud ale chcete k vodopádu přijít z hora a po té sejít dolů a vrátit se korytem řeky. pokračujte ještě kousíček po hlavní a odbočte hned na následují značenou cestu. pak už jen následujte značení. Trasa zde.

Hebron

Město kde žijí muslimové vedle židů, město obehnané vysokým ostnatým plotem a vojáci na každém rohu. To je to co uvídíte na první pohled. Oni tu ale spolu neválčí oni tu vedle sebe žijí, někteří jako přátelé, někteří ve věčném strachu.

Hebron je muslimské město na palestinském území kousek od Jeruzaléma. A však v centru tohoto městečka se nachází významná židovská SINAGOGA.

Jen procházka tímhle městem vám neskutečně otevře oči.

Micpe Ramon

obrovský kráter ve tvaru srdce , chodit tu můžete hodiny i dny. Najdete tu nespočet možností kam se vydat, nebo kde strávit noc. Ať opuštěné místo bez lidí nebo luxusní kemp

One Reply to “Jak projet Izrael stopem”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.