Nejkrásnější místa Švýcarských Alp (Appenzell)

aneb kam se vydat v kantonu St. Gallen a Appenzell

Tak si tak sedím doma a dumám nad tím kam vyrazit. Moje původní plány na měsíční cestu s kamarádem ztroskotaly, víkend se blíží ke konci a být další týden doma se mi úplně nazamluvá…

V sobotu večer mi ale přijde zprava:

Ahoj a nechceš jet se mnou v neděli večer do Švýcarska třeba na pár dní aspoň ?  jsem tu autem a stačí když se dostaneš do Plzně. 

Píše mi ten samý človek, který mi odpískal nás měsíční trip. Neváhám ani vteřinu balím krosnu a o pár hodin později už sedím ve vlaku směr Plzeň 🙂 Odkud vyrazíme autem směr Švýcarsko. 

švýcarská kráva

Je pondělí 4 hodiny ráno a já jsem ve švýcarském St. Gallenu.
St. Gallen je menší město kousek od německých a rakouských hranic.  Mám tohle městečko a okolí ráda není moc velké a má své klidné části. Úplně miluji ty horské doměčky a zvuk mohutných zvonů které se houpají místním krávam na krku. Právě ty dělají Švýcrasko Švýcarskem. 

A takhle země je prostě stvořená k tomu aby jste se vydali někam do přírody!! Ať už na horskou tůru nebo procházku po okolí. Takže pokud jste tu prostě choď te, choď te a choď te…

St. Gallen

A kam se teda vydat ? 

Určitě nevynechejte samotný St. Gallen tohle město má opravdu co nabídnout. Ať už jde o přírodu kolem, nebo město samotné. Noční život, nebo poklidná procházka.  Třeba taková Knihovna kláštera svatého Havla,  je jednou z nejvýznamnějších a nejstarších klášterních knihoven na světě a je právě tady. 


Appenzell

Appenzell

Toto malebné městečko u hor je jedno z mých oblíbenych míst, to určitě musíte navštívit od St. Gallenu je vzáleno asi půl hodiny autem a nebo se prostě jen můžete sebrat a dojít tam pěšky. Švýcarsko je protkané turistickými trasami a dojít se tu dá snad všude. Jen se nelekněte když bude turistický ukazatel ukazavot směrem na pastvi s krávami nebo něčí zahradu. Mezi krávami nebo někomu po zahradě tu budete chodit vlastně pořád 😀  Ve Švýcarsku je to běžné a opravdu jdete správně. Většina tras v údolích ale i horách vedou přes něčí pozemek. Jen za sebou nikdy nezapomeňte zavřít branku 😀

No a pak jsou tu ty hory.  Nekonečno krásných míst a vrcholků, které můžete zdolat. Já tu v  horách strávila 7 dní a na dvě noci tu zůstala. A tady jsou za mě ta nejkrásnější místa, která musíte vidět:)

Výstup na Säntis

Säntis je nejvyšší hora Appenzellu vysoká 2 502 m n. m. Bez nejvyššího vrcholku já se přece domů vrátit nemůžu. My jsem se sem vydali s Vašíkem hned druhý den odpoledne a celý výstup nám zabral 5 hodin. Zvolily jsme vyšlap z Schwägalp, Säntis-Schwebebahn  s převýšením 1125m, odkud je možné se na vrhcol dosta lanovkou. Jednosměrná jízda pak vychází na 30 franků.  To ale není nic pro správné horali:D.

My jsem  z parkoviště  vyráželi kolem třetí hodiny. Samotný výstup na  trchol tvrá cca 3  hodiny. Cesta může být v některých úsecích náročnejjší a určitě je zde vhodné zvolit jako obuv spíše pohorky vhledem k terénu. Celá cesta na horu má ale co nabídnout a určitě stojí za to ji absolovoat a pokud si chcete vychutnant zapadjící slunce na vrcholu, nezapoměnte si do batohu přibalit ještě čelovku sestup vám pak zabere cca 2 hodiny.
A pokud vám bude počástí přát jako nám není nic hezčího než zápád slunce v horách. Säntis je ale známý svým velmi drsným  počasím, jako ve velehorách. Takže si rozhodně nezapomně přibalit i bundu nahoře se vám bude hodit.

santis

Pro mě tohle byla taková rozcvička a příprava na nasledujíc tři dny, které jsem ztrávila sama v horách o tom ale bude jíný článek :D.

Hoher Kasten 

nabízí krásný výhled a nenáročný výšlap,v blízkosti se pak nachází jezero Samtisersee

Hoher Kasten

Jeden z nekrásnějších celodenních treků

tím nejkrásnějším trekem tady pak ale může být cesta po hřebeni od Hoher Kastnu směrem k Saxer Lucke , zde se dá sejít k jezeru Falensee a nebo můžete pokračovát dál k chatě Roslenalphütte a určitě nebudete litovat pokud se vydáte dal nahoru nad chatu. Mužů vám tu zaručit jeden z nejkársnějších výhledů. Odtut se vydejte přímo k Cheialpfirst. Jeden z mích nejoblíbenjších vrcholků, nabízí vám nádherný výhled na jakokoukoliv stranu a je to i idelální misto pro stan;) takže pokud máte v plánu zůstat v horách honem sem. Protože kdo by se nechetěl probudit s tím nejlepším výhledm právě na onen vrchol Santis. Od tud se můžete vrátit dolů k jezeru Falansee a zpět do údolí;) .Celou trasu mužete vidět zde..

já ale zůstavala v horách dvě noci takže moje kroky směřovaly jinam, ale o mém tří denním putování si budete moc už brzi přečíst zde.

švýcarsko
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
appenzell
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Cheialpfirst
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vesnička Meglisalp

Tak tohle místo jsem v horách opravdu načekala, věřím že v letních měsících slouží jako jakési turistické středisko a možná tu bude plno. Ale v podzimních měsích tu najdete klid a pohodu. Vescnička leží asi hodinu cesty nad Seealpsee a může být ideláním základním táborem pro další treky 😉 Na ubytování můžete kouknout sem.

Meglisalp
Meglisalp

Altmann

Altmann s výškou 2435 m je  druhou nejvyšší horou ale není tak přístupná jako Santis a její výšlap je náročnejší. už vás sem žádná lavnoka nedoveze ani na vás na vrcholku nečeká chata s občerstvením.  Posledních pár metrů převýšení může být opravdu zábavou. Takže je jako stvořená pro ty kteří stojí o více adrenalinu.

PS: prosím nelezte tam v teniskách jako já 😀


Ebenal – místo kam vyrazit s dětmi

bohožel hodně turistické místo s davi lidí, cesta na vrcholek není nic náročné a zabere cca 1,5 hodiny a je zde i lanovka která na frekventovanosit lidí ještě přidává. Nahoře je ale ohromný plac a spousty místy třeba na takový piknik tak proč nevzít děti a neudělat si třeba hezký den.  Z vrcholu pak můžete rozvnou zamířít k Jezeru Seealpsee které je vzdálené 1,5 hodiny a od něj se dostaneta naparkoviště během 40 minut.

Pokud vám, ale můžu poradit vydejte se sem za nepříznivého počasí. pokud vám nevadí trochu toho děstě a mlhy a oželíte výhled z vrcholu (který nepatří mezi ty nejlepší)  vydejte se sem právě v tento den… vyhnete se tak nepříjemným davům lidí a to tolik známe instagramové místo jako je chata Berggasthaus Aescher-Wildkirchli bude mít to pravé kouzlo a vy můžete pořídit ty nejlpší fotkty. A to je právě důved proč tam miří davi lidí .

Ebenalb

Seealpsee

jedno z nejvyhlášenějších míst kam míří i celebrity.  Takže somozdrejme skoro vždy plné lidi. Což já osobně vůbec nemusím ale i tak je  nádherné a určitě stojí za návštěvu. Já tu byla dokonce už po třetí poprvé v srpnu kdy mě to místo naprosto očarovalo a tak jsem se chtěla vrátit a během týdne ho pak navštívila dokonce dvakrát… Pravdou ale je, že v tomhle období (říjen) mi to nepřišlo tak úžasné jako předtím…Možná to bylo tím obdobím, možná tím že jsem o tom místě už měla jakousi představu, a teď vypadlo tak nějak jinak… Ale kdo ví…

Za mě se sem ale vydejte za krásného letního dne, tak si aspoň budete moc dopřát koupačku v tom ledovém jezeře:D … A na jeho drané straně si zajít k místním na čerstvé kravské mléko a něco dobrého 😉 …Švýcarský sýr je ten nejlepší sýr.

Seealpsee
Seealpsee

Přímo k Bodensee

Druhé největší jezero v Alpách ležící na území tří států – Rakouska, Německa a Švýcarska.  Na přehu tohoto jezerea můžete navštívit například městečko Arbon nebo Romenshorn, které má moc hezký přístav.

Co musíte určitě ochutnat!!

Všichni určitě víté, že Švýcarsko není nejlevnější země a třeba taková káva tu stojí v přepočtu přes 100 kč za to vám ji ale posypou čokoládou. A taková hezká kavárna nebo místní bar určitě stojí za návštěvu.  A to pak musíte rozhodně ochutnat APPENZELLER místní alkohol je vyráběn z bylin něčo jako Jegermajster (kteréhý nepiji) jen 100x lepší. A musím říct, že i mě chutnalo.

Vzhledem k tomu, že se tu všude pasou samé krávy, určitě ochutnejte domácí čerstvé mléko, nebo sýry…. Já je miluji. 

O Italech se možná říká, že mají nejlepší zmrzlinu, ale pokud jde o tu čokoládovou vede na 100% Švýcarsko. Co si budeme povídat Švyrská čokoláde je prostě jedna z nejlepších. 


Já doufám že si Švýcarsko zamilujete stejně jako já a bude se sem vždy rádi vracet 😉 … 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.