Stopem přes Maroko

Víte jak projet Maroko za 23 dní, neutratit skoro ani kačku a užít si ho naplno? Já jo. A řeknu vám jak ;).

Maroko jsme se rozhodly projet stopem a bylo to nejlepší rozhodnutí, které jsme mohly udělat, protože teď máme opravdu na co vzpomínat.

 • Zdolaly jsme nejvyšší horu Maroka a druhou nejvyšší horu Afriky
 • Ochutnaly nejlepší jídla místní kuchyně a naučily se jíst jako místní (příbor už teď nepotřebujeme)
 • Navštívily jsme ty nekrásnější pláže a na jedné z nich jsme strávily noc pod širým nebem
 • Plavaly jsme v písečných dunách- Několikrát jsme se staly součástí místních rodin
 • Jely ve třech na motorce, v autě pro 5 nás bylo 8 a v autě pro 2 jsme jeli 4 😀 mačkaly se v místním městském autobusu, nebo ve zdejším taxi.
 • Bylo nám horko, ale také jsme klepaly kosu
 • Okusily jsme studenou marockou sprchu, ale taky se myly kyblíčkem no a občas jsme se nemyly vůbec
 • Několikrát jsme skončily na místech, kde jsme vůbec nechtěly
 • Zjistily jsme, že v Maroku je všechno možné: D .. a že mít plán je tu nemožné (oni vám totiž občas něco slíbí, ale za hodinu jsou schopni to změnit, jen vám to zapomenou říct 😀 ) Jinak jsou to neuvěřitelně milý, hodní a pohostinní lidé a my jim za vše moc děkujeme 😉

No a jestli pořád váháš jestli do Maroka jet. Čti dál…;)

Kdy se do Maroka vydat?

My jsme si vybraly březen a myslím, že to byla nejlepší volba. Není ještě turistická sezóna takže je tu vcelku klid i v turistických centrech. Počasí je pro nás středoevropany naprostý ideál (ani horko ani zima). Teploty se pohybují od 18 do 25 stupňů. Hodně záleží na tom, ve které části země se zrovna nacházíte. Dostaly jsme se i do oblasti, kde jsme byly rádi za tu bundu co jsme si vezly z Čech :D.

No a pak je tu začínající jaro, takže to tu hraje všemi barvami!!

Jak se v Maroku dopravovat?

Pokud chcete opravdu ušetřit a zažít to pravé dobrodružství zkuste autostop. Nebudete litovat. Všude se dostanete bez problému a neuvěříte, co za lidi potkáte, a na která místa se tak díky nim dostanete a víte co? U svezení to většinou nekončí. Hrozně rádi vás totiž budou zvát abyste s nimi poobědvaly u rodinnému stolu.

Další možností jsou tu pak Autobusy, ale nejsou tak levné, jak by si člověk myslel. A nikdy, ale nikdy nejezdí na čas 😀 …

Další možností jsou tu taxíky. Ale pozor, je tu víc druhů a jako turistu vás budou chtít obrat, tak pozor na to a nenechte se. Pro svou jízdu si vyberte raději sdílená taxi. Sice možná pojedete v autě namačkaní s dalšími šesti pasažéry (a to nepočítám řidiče), ale o to větší dobrodružství a zábava to bude :D. V Maroku jsou dva druhy taxi a to městské a ,,dálkové,,.

Pokud chcete popovézt jen po městě, stačí když si stoupnete k silnici směrem, kterým chcete jet a na taxikáře mávnete. Taxíky jsou sdílené a po cestě přisedá a vystupuje každý jak potřebuje.

Pokud se chcete dostat z města do města. Jsou tu ty dálkové taxi. V každém městě mají svoje stanoviště a vždy se čeká na to, až se auto úplně naplní. (nebo spíš přeplní) 😀

No a kde nic nejede, tam vás nohy donesou! Nebo oslík popoveze.

Co ubytování ? 

Jasný, první možností, která každého napadne jsou Hotely (dražší), další tu máme Hostely (kolem 30MAD =70,- postel/noc)…. My v hotelu za celou dobu spaly dvakrát. A to při našem výstupu na Toubkal. Kdy nám vzhledem k počasí ani nic jiného nezbylo :D, protože na nocování pod širákem ve sněhu jsme nebyly úplně vybavené.

Jebel Toubkal

Pak tu máme couchsurfing. Ten většina z vás taky určitě zná. (Super aplikace, jak se potkat s místními). I my jsme měly nějaké ty noci u místních předem domluvené, ale vzhledem k tomu, že se nám plány měnily ze dne na den a kolikrát jsme dojely nebo skončily úplně jinde než jsme chtěly. Docela často jsme řešily otázku, kde budeme spát. Ale to, jak funguje tahle aplikace v Maroku je neuvěřitelný. Stačí někomu napsat a nového kamaráda i střechu nad hlavou máte do půl hodiny (a to doslova ).

No a pak je tu ono kouzlo stopování;) … Ono totiž nejenže vás lidé zvou domu na oběd, ale také chtějí, abyste zůstali i na večeři no a pak taky chtějí, abyste zůstali přes noc a nejlépe pak několik dní. Takže kolikrát přespáváte u rodin, které jste právě poznali. Máte možnost poznat, jak tu lidé žijí, ochutnat nejlepší domácí kuchyni a také získat přátele a novou rodinu na celý život ;).

LEgriza

A nebo prostě můžete strávit noc na pláži pod širým nebem, jako my.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kde jsme všude byly a jak to bylo s časem?

Cíl naší cesty byl jasný, Maroko, ale ve výsledku jsme za celý měsíc navštívily 4 země a i když jsme v Maroku strávily většinu našeho času, nebylo to dost!! Nicméně i za těch 23 dní jsme se pokusily projet celé Maroko. A naše cesta vypadala asi takhle:

Den 1. : 4.3. Odjíždíme z Jižních Čech směr Polsko, Krakov, při čemž (nám cesta trvala skoro celý den a jednou jsme se ztratily 😀 ). Navštívily jsme proto noční město a přesunuly se na letiště strávit tam noc.

Den 2-3.: 5.3. Brzo ráno odlétáme a kolem 13:00 hodiny jsme v Marakeši, kde zůstáváme dvě noci.Z letiště se dá do centra v klidu dojít pěšky. Je to asi 6 km a po cestě můžete navštívit Menara Gardens.

Jebel Toubkal

Den 4-6.: 7.3.Ráno odjíždíme do pohoří Vysokého Atlasu odhodlané zdolat nejvyšší horu Jebel Toubkal (4167m). Takže do městečka Imlil stopem a zbytek už pěšky. Čeká nás dvou a půl denní trek. Podrobnější popis naší cesty na vrchol najdete zde. O půlnoci 9.3. se dostáváme přes velké úsilí zpět do Marakeše (bohužel za pomoci taxiku) zpět k našemu hostiteli z Couchsurfingu. Každopádně tenhle příběh by si zasloužil vlastní kapitolu :D.

Essaouira

Den 7.: Essaouira

Legriza

Den 8-10.: Cestou kolem pobřeží přes město Agadir míříme na jih do Sidi Ifni (tahle cesta je plná vyhlídek, pláží kde se dá zastavit a vážne stojí za to), kde trávíme noc pod širým nebem na jedné z nejkrásnějších pláží Legriza a pak po celodenním toulání po pláži se vracíme na noc do Agadiru.

U města Agadir se nachází místo zvané: Cave Wayne Timdwin. My ho bohužel nenavštívili, ale bylo nám místními doporučeno.

Den 11-13. 14.3 Odjíždíme směr Ouarzazate, kam nakonec přijíždíme autobusem, který nám zaplatil místní šerif, až další den ve dvě ráno, protože nás zdrželo hledání koz na stromě (ano čtete správně v Maroku je jsou dvě oblasti kde je možné spatřit Kamerunské kozy šplhajících po stromech) a místní lidé. Tady trávíme čas s první marockou rodinou a s jejich synem a jeho přáteli navštěvujeme okolí a Ait Ben Haddou.

Den 14-15.: Naše cesta končí v městě Goulmima. Kousek za městem najdete tenhle výhled😉 Dokonalé místo na večerní piknik nebo spaní pod širákem.

Den 16.: Brzo ráno odjíždíme (v Maroku je to tak kolem 10:00 :D) a v dalším městě nám zatavují kluci, co míří přímo do Merzougy, a nás tak čeká společná noc uprostřed písečných dun.

Den 17.: Nějakou záhadou končíme zase někde, kde jsme ani nechtěly, a rovnou se nás tu ujímají dvě velké rodiny (doslova se tu prali o to, u koho budeme jíst a spát). A tak noc trávíme v městečku Zajda. Dalo by se to tu taky nazývat Marocká Sibiř.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Fes
Fes

Den 18.: Fez – Doprava naprostý blázinec 😀 Ale můžete tu navštívit koželužnu. Ta opravdu stojí za návštěvu. zaměstnanci vás tu zadarmo provedou a ukáží vám celý proces zpracování kůže. A když jsem ve městě nesmí chybět vyhlídky. 😉 Ty mám já osobně nejradši. Tombeaux Des Mérinides

Modré město - Chefchauen
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Den 19-21.: Po ranní návštěvě Fezu se večer dostáváme do městečka Chefchauen. Město Hašiše a je tak modré, že se v něm člověk ztrácí. Asi 30 km od města se nachází hotoví ráj Akchour.

Tetuán

Den 22.: Přímořské město Tetuán a naše předposlední noc v Maroku.

marocký čaj
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Den 23.: Odpoledne přijíždíme do města Tanger. Z tohohle města jsem úplně nadšené nebyli ale je tu pár míst která stojí za to vidět. A na čaj si určitě zajděte doCafé Hafa.A pokud si chcete užít klidný západ slunce s dobrou večeří, zkusteCafe Restaurant Achakar Beach.

západ slunce v Tangier

Den 24.: Je 27.3. a my brzo ráno odjíždíme taxíkem na letiště směr Milán.

Den 25.: Doslova se projídáme Milánem 😀

Den 26-27.: Zastávka ve Švýcarsku

Den 28.: V ranních hodinách přijíždíme domů.

https://goo.gl/maps/38k2XECvpBD2

No a takhle nějak ta naše cesta vypadala. Je těžké to všechno shrnout do pár stručných vět. Přece jen jsem v tom mém deníku pár stránek popsala a je určitě o čem vyprávět. Otázkou je, jestli by jste o tom chtěli číst?

Nestihli jsem všechno co jsem chtěli a tak máme na příště pořádný seznam míst, které nám místní doporučili a které chceme určitě vidět. Takže mám mapu plnou vlaječek 😀
– Finguing Province
– údolí růží : táhne se od Kalaat M´Gouna do Bou Tharar- Agadir
– Souk EL Had (nedělní market)
– Gelmin – každou sobotu se tu uskutečňuje obchod s velbloudy
– Oasis
– Kamerunské kozy šplhajcí po stromě ( kolem Agadiru nebo Essauiri)

Očkování ?

Není třeba, žádné nemoci, které by jsme neměli i u nás tu nehrozí.

Stravování ?

Jídlo je tu opravdu levné, za padesát korun se tu můžete najíst až k prasknutí. Pokud budete nakupovat na tržištích v turistických metropolích, tak se o ceně hodně hádejte nebo vás tu oškubou z kůže. Doporučuji si proto zjistit ceny předem. V případě, že budete nakupovat jako mi ve městečkách, kde turistu snad neviděli, budou k vám přistupovat jako k místním.

Maroscké koblihy
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

SNÍDANĚ:Marocký chléb té klasické velkosti stojí 1MAD a ty veliké pak 2-3 MAD. Místní ho tu jedí s olivovým olejem, nebo Craps (něco jako naše hranaté palačinky).

a samozřejmě nesmím zapomenout na nejlepší marocký čaj ,,whisky,, (černý čaj s mátou a spousty cukru)

Kuskus
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OBĚD/VEČEŘE:
Nejčastěji se tu jí tajin (jídlo, které jde připravit na sto tisíc způsobů) a cena se pohybuje podle toho, jak velký je (tedy pro kolik lidí), ale bývá to do 10MAD.Pak tu máme Hariru, která stojí 5MAD a vážně zasytí. Dále jsou tu grilované ryby či Kuskus, který se v Maroku jí tradičně každý pátek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jí se tu rukama, nebo se místo příboru používá právě marocký chléb. V případě kuskusu už mladší generace jí normálně lžící. V případě starých lidí zde dobře funguje ruka jako taková naběračka :D.

Maročani dost často večeří až v pozdních večerních hodinách (večeře v takové marocké rodině se pak podává mezi 22-24 hodinou).

Typy na cestu :

 • Voda tu není pitná jako u nás, takže si buď pořiďte filtr na vodu nebo kupujte balenou
 • Na letišti budete mít možnost si zdarma vzít marockou SIM (bude se hodit). Na jakékoliv pobočce si pak kupte data (v Maroku nemají ve většině případů veřejné WIFI) a balíček 5GB stojí 5 Euro = 50 MAD (nám to vystačilo ve dvou lidech na měsíc) a myslím, že jsme ty data ani nespotřebovaly. Ne všude budete mít v Maroku dobrý datový signál 😀
 • Offline mapy se rozhodně hodí
 • Moc si toho neplánujte 😀 Maročani vám všechno překopou
 • Pokud jste nervák, přibalte si pevné nervy 😀

Co jsem vezla sebou ? Co by se příště hodilo a co bych nechala doma ?

Hygiena
– ručník z mikro vlákna
– Hřeben
– Kartáček na zuby + pasta
– Pemza (ta by fakt bodla, kdybych ji nenechala doma:D)
– Šampon a sprchový gel
– Prací prášek + kolíčky 😀 ať si přeperem a usušíme
– Krystalový deodorant
– Gumičky do vlasů
– Opalovák (fakt byl třeba 😀 )
– Kleštičky na nehty
– Vlhčené obrousky
– Toaleťák (poslouží i jako kapesník :D)

Oblečení
– Lehčí péřová bunda (v horách a některých částech je chladněji)
– Merino triko s dlouhým rukávem (poslouží i jako mikina)
– větší mikina (občas bylo fajn se do něčeho zachumlat, ale nebyla nutná)
– tričko s krátkým rukávem + tílko
– klasické sportovní legíny a jedny teplejší (ty jsem měla na sobě)
– Brýle
– Pohorky a tenisky (hodili by ještě nějaké ťapky do koupelny a tak)
– Rukavice
– Plavky
– Šátek na hlavu
– Spodní prádlo (5x spodky)
– Ponožky (3 klasika, 1 termo , 1 dlouhé)
– Kraťasy
– Košile lehká, volná (na ty vedra ve městě fakt bodla 😀 )

Ostatní
– Spacák
– Něco na zub
– Čelovka
– Filtrační láhev (nebo tablety na čištění vody)
– Gopro
– Foták + baterka a pamětovka
– Pas, doklady a peníze
– dřevěná lžička a plecháček.

A nás rozpočet?

Těch 23 dní v Maroku nás stálo 3000 korun a pár drobných (z toho 1500 bylo za letenky tam i zpět)
Jídlo:                                          126 MAD (300,-)/osoba
Internet:                                    50 MAD(115,-) (630,-)
Půjčení maček:                        75 MAD (175,-)
Taxi z Imlil do Marakeše:      100MAD (230,-)
Taxi na letiště v Tangieru:     50MAD (115,-)


celé video brzy 😉 
 1. That is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate information……

3 Replies to “Stopem přes Maroko”

 1. That is a really good tip especially to those fresh to the
  blogosphere. Simple but very accurate information… Many thanks for sharing this one.
  A must read article!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.