Jak se jednoduše dostat z Izraele do Jordánska?

pešky přes hranice státu

Sousedé ale i nepřátelé, na jedné straně židé na druhé muslimové… státy tak odlišné ale zárovneň si dosti podobné…. Rozdílné náboženství, rozmanitá krajina…Isreal i Jordásnko mají opravdu co nabídnout.

Poznávání nových zemí a kultur je pro mě něco, co mě v životě naplňuje. Pokud mám možnost si sablit batoh a vyrazti za novým dobrodružstvým, neváhám ani minutu. Každá cesta mě totiž naučí mnohem víc než rok sezení ve školní lavici. Každá prekérní a nepříjemná situace, která vás po cestě potká vás posune zas o kus dopředu. A i když nemusí být třeba zprvu příjemná, věřte, že právě na tyhle momenty pak budete rádi vzpomínat.

Itinerář cesty

14 dní, 8 dní v Israeli, 6 dní v Jordánsku

 1. den: v 18:00 přílet na letiště Ovda Eilat, první noc na Migraro beach
 2. den: trek Negesvskou pouští, Red Canon
 3. den: Ein Bokek; mrtvé moře, soutězka, vodopád, solná továrna
 4. den: Jeruzalém
 5. den: Zaseknutí na Palestinském uzemí, návštěva města Hebron,
 6. den: Lazy šhabat a vše kolem něj, večerní příjezd do Beh Shavi
 7. den: Machteš Ramon, přechod hranic do Jordánska
 8. den: Aqaba
 9. den: Wadi Musa
 10. den: Petra
 11. den: plán: Wadi Rum (zrušeno kvuli špatnému počasí a uzavření cesty) návrat místním autobusem do Aqaby
 12. den: Plán: Wadi Rum(zrušeno) …Jordásnký Vánoční večirek
 13. den: přechod hranic zpět do Israele, noc na pláži
 14. den: v ranních hodínách odjížídme zpět na letiště

Když jsem plánovala tuhle cestu nebyla jsem si jistá jestli je možné vůbec překročit hranice mezi Izraelí a Jordánskem.Jaká je situace, co je třeba, jestli se tu musí platit nějaká víza a tak dál… A internet mi v hledání informací úplně nepomohl, informace byli různé, protichůdné a já z nich bylo nakonec jen více zmatená. A tak jsem si to prostě zkusila! A díky tomu se teď se s vámi můžu podělit o mou zkušenost.

Pokud budete plánovat cestu do jedné z těchto zemí zkuste zauvažovat rovnou i o návštěvě té druhé. A pokud hledáte konkretní typy pro jednotlivé země kouknětě na můj další článek:


Pozemní hraniční přechod mezi Israelí a Jordánském

V Israeli můžete nalézt tři hraniční přechody.

Jordan River Border Crossing  na severu a Wadi Araba Border Crossing  na jihu ve městě Eilat.

 Hraniční přechod Allenby Bridge , nalezneme kousek od Jeruzálema a je určen výhradně pro občany palestiny a přechodem spojedním s prací. Neslouží jako hraniční přechod pro turisty.

Pokud budete Israel opouštět přes pozemní hraniční přechod. Existuje tu tak zvané výstupní vízum 103 ILS= šakalů (600,-) Toto vízům se platí opravdu pouze pokud budete zemi opouštět přes pozemní hraniční přechod. v jiných případech se žádné vstupní ani výstupní vízum neplatí!

Jordánská strana – Jordánské vízum je 30JD, v případě že navštívíte Petru 10JD. Pokud, ale v Jordánku zůstanete déle jak tři noci, žádné vízum neplatíte.

Přes hranice není možné přejet osobním automobilem. Platí se za to velké poplatky a je to spousty papírování.

Naše zkušesnost s hraničním přechodem Wadi Araba/ Yitzhak RAbin Border Terminal

Otvírací doba hranic :

 • Neděle – čtvrtek: 6:30 – 20:00
 • Pátek, sobota: 8:00 – 20:00

vy-jímky platí ve svátky Yom Kippur (8 a 9 října) a Islánký Nový Rok (30 a 31 srpna)

Jak se dostat na hranice v Israeli?

hraniční přechod se nachází asi 3 km od centra města a pohodlně k němu můžete dojít i pěšky. V jiném případě si bude muset vzít taxi. žádná veřejná doprava sem nejezdí.

Přechod hranic

první co vás může vyděsit a co vyděsilo nás, když jsem si u israelských hranic četli tento papír… Kde stálo, že je zakázáno převážet jakékoliv tekutiny a potraviny. A to se nám jako backpackerum samozdřejmě nelíbílo. Nenechte se tím to sdělením ale vyděsit…Na israeslké straně předložíte u vchodu pas a pošou vás ke kase kde zaplatíte výstupní vízum. U elektronické kontroli pasu si vytisknete výstuponí vízum (růžový papírek) který pak předložíte u brány na druhé straně spolu s dokladem o zaplacení výstupního poplatku.

U Jordásnké strany projdete jakým si detektorem, který možná ani nefungoval 😀 zeptají se vás jak se máte a pošlou k okénku číslo 9. Zde vyplníte papír kam opíšete svůj pas předložíte ke kontrole, dostanete razítko a může jít. Papír, který dostanete si schovjete budete ho předkládat při opouštění země, kdy vás pak může a čekat i vízový poplatek.

Jak se dostat z hranic (na hranice) v Jordánku

Jordánské hranice se nacházejí 10 km od centra města Aquaba. Z hranic ale vede ještě cesta dlouhá cca 2 km = Wadi araba Border Road, kterou vás nenechají přejít pěšky.

Z hranic se tak můžete dostat pouze taxikem, který vás musí minimálně odvézt na konce Wadi Araba Border Road, nebo vás na hranicich může vyzvendnou těkdo vlastním autem.

Cena Taxiku do centra města je stanovená pevnou sazbou 10 JOD za cestu. Pokud budete mít tedy možnost, domluvte se s někým už na hranicích na sdílení cesty. Pokud taxikáři uvidí, že k sobě nepatříte, nebo že jste přišli sami nenechají vás taxi sdílet.

Jde o tzv. taxikářkou mafie, takže i v případě, že máte domluvený odvoz z hranic, budou po vás třeba vyžadovat peníze i za to, že vás nikam nevezli. Pokud tedy nechcete využít jejich služeb. Jednoduše je IGNORUJTE A NENECHTE SE ZASTRAŠIT!! Dokáží být opravdu nepříjemní a vlezlí.


Já doufám že vám tento krátký článek byl nějak nápomocný, a pokud máte nějaké otázky, nebo připomínky určitě neváhejte a napiště. Budu ráda za každou zpětnou vazbu.

s cestovatelskou láskou Bii


2 Replies to “Jak se jednoduše dostat z Izraele do Jordánska?”

 1. Pingback: WOW Blog

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.