Hummus

Pokrm starý století a přitom tak dobrý.

Jeden z nejstarších receptů pochází z Egypta a jeho název je odvozen z arabského slova ḥimmaṣ = cizrna. Česnek a Tahiny se však do pokrmu začaly přidávat až v 19. století a dnes tak celý název pokrmu v arabštině zní ,,ḥummuṣ bi ṭaḥīna,, (cizrna s tahini). A to i ten samý původní recept, který známe dodnes. Tak si pojďte taky jeden připravit! Suroviny:

  • 250g cizrny
  • Sůl a pepř
  • Drcený římský kmín ½ ČL
  • 1-2 stroužky česneku
  • Citronová šťáva
  • Tahiny (sezamová pasta) 2 PL

Postup Cizrnu si namočme přes noc do vody. Minimálně na 12 hodin, ale vůbec nevadí, pokud ji tam necháte déle. Cizrna svůj objem skoro zdvojnásobí. Takto namočenou cizrnu i s vodou ve které byla namočená dáme do hrnce necháme ji na mírném plameni vařit až 8 hodin. Minimálně ji však vařte alespoň 2-3 hodiny, aby cizrna hezky změkla. Podle potřeby přilijeme vodu, cizrna by měla mít stále dostatek tekutiny.


Po uvaření vodu osolíme a necháme vychladnou přes noc v lednici. Aby se cizrna dobře mixovala, je důležité, aby byla pořádně vychlazená. Cizrnu scedíme a vodu si dáme stranou. Nevyléváme ji.


Takto připravenou cizrnu spolu s česnekem, tahiny a kmínem rozmixujeme na hrubé pyré. Pak postupně budeme přidávat vodu z cizrny, dokud nám nevznikne hladká směs. Na konec ochutíme solí a citronovou šťávou, opatrně aby jste cizrnu nepřesolily nebo nebyla moc kyselá. Přidávejte po troškách a stále ochutnávejte.


No a je hotovo! 🙂


Cizrnu pak můžete podávat samotnou třeba jen s grilovanou zeleninou, nebo s domácím chlebíkem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.